• شماره تماس: 6-35493001-031
  • شماره فکس: 35493300-031
  • پست الکترونیک:

مقاله ها

سوالات متداول مشتریان در مورد آجرنما، آجر نسوز و آجر های کف فرش

سوالات مشتریان در مورد آجرنما:

  • آیا آجرهای خاک رس با آجرنما تفاوت دارند؟

خیر، آجر یک واژه ی کلی است، که بستگی به نوع کاربرد و شیوه تولید آن، نام گذاری می شود. بستگی به نحوه تولید آجرها، می توانند در نماهای داخلی، خارجی، در دیوار سازی و کف فرش مورد استفاده قرار گیرند. ماده اصلی تشکیل دهنده آجر، خاک رس است، تفاوت آجرها در اندازه، رنگ و دمای پخت آن هاست و در گذشته به دلیل تمایل به رنگ های زرد و گلبهی یا نارنجی و قرمز، دیده می شود.

مطالعه بیشتر

تاریخ آجرکاری در ایران و جهان

انواع اجرنما نسوز

پیشینه تاریخی آجرکاری
پیشینه تاریخی آجر کاری در ایران باستان به بیش از ده هزار سال پیش می رسد؛ ایرانیان باستان از دیرباز با آجر آشنایی داشته و از آن در قسمت های مختلف بناها، نمای سازه ها، پوشش سقف ها و قوس ها استفاده می کردند. نمونه بناهای زیبای موجود در ایران، گواه کاربرد آجر و جایگاه قدرتمند آن در معماری کشور را مشخص می سازد. زمانی که آجرکاری در هنرهای باستان را مطالعه می کنیم، نباید تصور کنیم که هنر آجرکاری مرده است، بلکه تا به امروز بحث آجر در تجارت های جهان مورد توجه قرار دارد؛ و تا زمانی که معماری وجود دارد، جایگاه آجر نیز مورد توجه خواهد ماند.
با توجه به تحقیقات باستان شناسان، در دوران هخامنشیان استفاده از آجر به صورت لعاب دار نقش دار و برجسته معمول بوده است؛ پس می توان به این نتیجه رسید که آجرکاری در صنعت ساخت و ساز، پیش از امپراتوری هخامنشیان شکل گرفت. بناهای زیگورات چغازنبیل در شوش، طاق کسری در تیسفون، طاق های کاخ فیروز آباد در فارس، بناها و باغ های معلق بابل در عراق، از نمونه بناهای آجری قبل از اسلام هستند.
کاربرد آجر در صنعت ساخت و ساز، از آسیای غربی آغاز، و به سوی غرب مصر، روم، شرق هندوستان و چین گسترش یافت؛ همچنین در قرن چهارم استفاده از آجر در اروپا نیز رواج پیدا کرد. (پس از مدتی استفاده از آجر در کشورهای اروپایی از رونق افتاد، اما در قرن 12 رواج مجدد یافته، و ابتدا از ایتالیا شروع شد.)
با مرور زمان و در دوران مختلف، به تدریج آجرها از لحاظ ساختار، شکل و اندازه تغییر یافتند. استفاده از آجر در طول دوره های معماری ایرانی، به عنوان اصلی ترین ماده ساختمانی بسیار گسترده بوده است.

مطالعه بیشتر

شوره

شوره یا سفیدک

تعریف شوره
شوره، رسوب نمک های محلول در آب است که در اثر تبخير آب بر روی سطح ديوارهای بنايی باقی می ماند. اين ماده معمولاً همزمان با ساخت ساختمان يا مدتی پس از اتمام ساخت بر روی نمای ساختمان ظاهر می شود.
در آجر معمولاً سولفیدها و به ويژه پریت (سولفید آهن) وجود دارد. این سولفیدها در حین پخت اکسیده میشوند و SO3 را تولید میکنند. SO3 با اکسیدهای بازی موجود در رس واکنش می دهد و سولفاتهای کلسیم، سدیم، پتاسیم و سولفات منیزیم را ایجاد می کند.

مطالعه بیشتر

انواع نماهای ساختمان - نقاط ضعف و قوت

نمای ساختمان

همان طور که لباس معرف شخصيت آدمی است نمای یک ساختمان نیز علاوه بر معرفی شخصيت مالک، معرف موقعيت مکانی ملک و نوع کاربری ساختمان می باشد. نماسازی در ساختمان یک بحث هویتی و فرهنگی است.

1- نمای آجر
يکي از انواع نماها، نماهای آجری هستند که شامل آجرهای رسی و آجرهاي شيلی می شوند. نماهای آجر علاوه بر زيبايی، تنوع و ثبات رنگ، به دليل ضريب انتقال حرارت پايين آجر، نقش يک عايق حرارتی و برودتی را برای ساختمان ايفا مي کنند و درنتيجه از هدر رفتن انرژی توسط سيستم گرمايشی و سرمايشی ساختمان جلوگيری می کنند. تنوع رنگ و تنوع ابعاد آجرهای نما٬ اجرای طرح های متنوع نما و ساخت فضاهای حجمی و شکستگی های نما را امکان پذیر می سازد. استفاده از نماهای آجری علاوه بر انطباق با فرهنگ معماری گام موثری در راستای رعایت قوانین محیط زیست خواهد بود.

مطالعه بیشتر

انواع مواد اولیه اصلی مورد مصرف در ساخت آجرهای ساختمانی

به طور كلی مواد اولیه اصلی مورد مصرف در كارخانجات آجرسازی به صورت عمده مواد رسی ميباشد كه با توجه به اتمام ذخاير رسی، در حال حاضر رويكرد ويژه ای به سمت استفاده از شيلها و به نسبت كمتر مارن (مارل) ها به عنوان مواد اوليه آجر شده است. بنابراین مواد اولیه مورد مصرف اصلی به دو گروه تقسیم بندی می شوند:

مطالعه بیشتر

اطلاعات تماس

  • دفتر مرکزی کارخانه: اصفهان، زینبیه، کیلومتر 6 جاده حبیب آباد
  • شماره تماس: 6-35493001-031
  • شماره فکس: 35493300-031
  • پست الکترونیک:
  • telegram-logo-smal128-join
  • instagram-logo-smal128-join

آدرس ما بروی نقشه

آمار بازدید

امروزامروز21
دیروزدیروز870
هفتههفته5625
ماهماه16079
کل بازدیدکل بازدید218671

Log in

create an account